تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۳۹۳، شناسه خبر: ۳۹۸۳۵۵

واحدی جوان

به گزارش خبرگزاری تسنیم اخیرا محسن کدیور گفته است که سند دعای توسل معتبر نیست. نظر شما درباره دعای توسل چیست؟ آیا این دعا، معتبر است؟ حجت الاسلام وحید واحد جوان از فضلای جوان حوزه علمیه قم و مدرس دانشگاه تهران نکاتی را در پاسخ به این شبهه مطرح کرده است:
۱. در این نوع مسائل، سند مرسل هم حجت و معتبر است و ما به گفتار علامه مجلسی، در این گونه موارد، اعتماد داریم.
مرحوم «علاّمه مجلسى» فرموده است که در برخى از کتابهاى معتبر آمده است که جناب «شیخ صدوق» این دعاى توسّل را از ائمّه علیهم السلام روایت کرده و گفته است: «این دعا را براى هر حاجتى که خواندم به زودى به اجابت رسید».
۲. این دعا به لحاظ دلالت، کاملا با مبانی شیعه سازگار است و محتوای دعا، غنی، روح بخش و بسیار عالی است.
۳. توسل به اولیای الهی از بزرگترین نعمت های الهی است که خداوند در اختیار ما گذاشته است و متن دعای توسل، یکی از جلوه های این توسل است که نیاز به سند هم ندارد. حتی اگر، بر فرض، این دعا، انشاء غیر معصوم هم باشد هیچ مشکلی ندارد. چون دعا و توسل است، بیان حکم شرعی فرعی تعبدی از زبان معصوم نیست که نیازمند شرایط خاص باشد. (دقت کنید)
۴. مقصود از «توسّل» در این جا، وسیله قرار دادن انسانهاى شایسته و صالح، در پیشگاه خدا و طلب چیزى از خدا به خاطر آنان است که مورد سفارش قرآن و روایات اسلامى قرار گرفته است.
قرآن کریم مى فرماید: «یا أیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللّهَ وَ ابْتَغُوا إلَیْهِ الْوَسیلَةَ; اى کسانى که ایمان آورده اید، پرهیزکارى پیشه کنید و وسیله اى براى تقرّب به خدا انتخاب نمایید».
البتّه وسیله تقرّب به خدا، امور گوناگونى است – همان گونه که در روایات تصریح شده است – که از جمله آنها، شفاعت پیامبران و امامان و بندگان صالح نزد خداوند مى باشد.
قرآن کریم به طور روشن به رسول خدا صلى الله علیه وآله مى گوید: «اگر گنه کاران به محضرت آیند و از خدا طلب آمرزش نمایند و تو نیز براى آنها طلب عفو کنى، مشمول رحمت و عفو خدا خواهند شد».
در روایات فراوانى از طریق شیعه و سنّى، مسأله توسّل به پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله و اهل بیت علیهم السلام مطرح شده و مورد سفارش قرار گرفته است.
۵. در علم عرفان نظری، اثبات شده است که راه رسیدن به خداوند، تنها و تنها از طریق انسان کامل است و این دعا، چیزی جز این نیست. هر کس با علم عرفان نظری، به صورت صحیح، آشنا باشد هیچگاه با دعای توسل مخالفت نمی کند.
۶. بسیاری از مردم، به وسیله همین دعای توسل، به حاجات خود رسیده اند. این دعا، مجرب است. شما هم اگر حاجتی دارید بوسیله دعای توسل، حاجت خود را بخواهید که احتمال بر آورده شدنش بیشتر، خواهد بود. بنده،‌ هر زمان، توفیق خواندن دعای توسل را داشته ام، احساس شادی و لذت معنوی خاصی برایم به وجود آمده است که قابل وصف نیست.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام و المسلمین وحید واحدجوان (vahedjavan.ir).
ا