اهانت به امام رضا؟

 

  • نصب رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی و بیانیه مکارم شیرازی اهانت به امام رضاست، نه نامه طنز جوان ایلامی
  • اگر در کشور آزادی بود کسی ناگزیر نمی شد انتقاد از تولیت مخوف آستان رضوی را در قالب نامه به امام رضا بنگارد

 

اهانت فعلی غیراخلاقی است، به هر که باشد. اهانت به شخصیتهای مورد احترام مردم خصوصا اولیاء دین کار زشت تری است. روز جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶ دو مطلب را در کنار هم مطالعه کردم. یکی نامه سرگشاده جوانی ایلامی به امام رضا (ع) که در قالب طنز، عملکرد تولیت آستان امام رضا (ع) و سوء استفاده وی از بیت المال و نام امام بلند امام هشتم را مورد انتقاد قرار داده بود. این نامه طنزآلود امام علی بن موسی الرضا (ع) را فراتر فلان جناح سیاسی متعلق به تمام جریانها دانسته بود. در آن کمترین اثری از اهانت و توهین و بی احترامی نیافتم.

من در نامه سرگشاده طنزآلود جوان ایلامی صمیمت داستان موسی و شبان مثنوی را دیدم. این هموطن ایلامی می داند با امام رضا راحت می تواند حرف دلش را بزند. او جرأت نمی کرده انتقادهایی که از سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، دادستان ویژه دادگاه ویژه روحانیت، مقام ارشد سابق قضائی و نامزد ریاست جمهوری داشته برزبان بیاورد. اما مطمئن بوده اگر انتقاداتش را در قالب نامه به امام محبوبش بنویسد خطری متوجهش نیست. یقین دارم در مخیله این هموطن اهانت به امام رضا هرگز خطور نکرده بود. اگر در کشور انتقاد از مقامات ارشد انتصابی آزاد بود هرگز کسی ناگزیر نمی شد انتقادات خود از تولیت مخوف آستان رضوی را در قالب نامه طنز به امام رضا بنگارد. دلسوزان مذهب و پیروان ائمه اهل بیت اگر ریشه ها وعلتها را می دیدند به معلول نمی پرداختند.

بلافاصله بعد از نامه مذکور بیانیه آقای ناصر مکارم شیرازی مرجع تقلید را خواندم که مدعی شده بود « اهانت شدیدی به مقام شامخ حضرت ثامن الحجج شده است و مقام والای امامت توسط یک فرد خبیث به سخریه کشیده شده» و دو بار «خواستار محاکمه و مجازات سریع این فرد خبیث شده تا  حریم والای امامان ملعبه دست افراد آلوده و جنایتکار نگردد.» جوان ایلامی بلافاصله دستگیر شد. اینکه مرجع یادشده چگونه از این نامه طنز انتقادی از تولیت امام رضا «اهانت شدید و سخریه» به امام رضا برداشت کرده و جوان ایلامی را بدون دلیل و بینه «خبیث، آلوده و جنایتکار» خطاب کرده بر خود لرزیدم.

إحساس کردم کسی که دارد با کج فهمی خود شدیدا آبروی امام رضا (ع)، اهل بیت و تشیع را می برد و عملا به ساحت امامت و دیانت اهانت می کند و جوانان را به دین و مذهب بدبین می کند صادرکننده بیانیه است نه آن جوان ایلامی. دین رحمت و مذهب عقلانیت را اینگونه خرافی و بدور از مدارا معرفی کردن اهانت به ساحت نبوت و امامت است. از اینکه در هر بگیر و ببند و سرکوب هر صدای متفاوتی فتوای این مرجع شیرازی پیش قراول قوه قضائیه قانون ستیز جمهوری اسلامی است، به عنوان یکی از اهالی استان فارس و بزرگ شده شیراز شرمنده ام.

امام جمعه موج سواری که شنبه را در استان ایلام به این مناسبت عزای عمومی اعلام کرده است شریک جرم اقایان مکارم و علوی گرگانی است. روزی باید در کشور به دلیل اهانت شدید به امام رضا عزای عمومی اعلام می شد که فرد جائر و قسی القلبی با سوابق سیاه سید ابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. عضویت درهیات مرگ و مشارکت در اعدام چند هزار زندانی سیاسی که فقیه عالیقدر به حق اعضای آن هیات را کسانی دانست که تاریخ از آنها به عنوان جنایتکار یاد خواهد کرد، ننگ ابدی است. رئیسی بیش از سه دهه شریک جرم قضاوتهای خلاف شرع و ضد قانونی قوه قضائیه بوده است، قوه قضائیه ای که مطمئنا از دادگستری قبل از انقلاب در اجرای عدالت و قانون و دادرسی عقب تر است، قوه قضائیه ای که نقش پاندول سیاست را به بهترین وجهی بازی کرده است.

تایید صلاحیت چنین فرد بدسابقه و بدنامی از سوی شورای نگهبان اهانت به قانون اساسی است. حضور رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری اهانت به مقام ریاست جمهوری و توهین به ملت ایران است. این همه اهانت را ندیدن و جوان ایلامی را  متهم به اهانت به امام رضا کردن همان داستان تکراری شاه دزدها را ندیدن و خلق خدا را به اتهام آفتابه دزدی دستگیر کردن است. این روش قوه قضائیه جمهوری اسلامی و رئیسی و همکارانش در این نزدیک به چهار دهه بوده است. حالا قرار است ریاست جمهوری را نیز به دیگر بخشهای انتصابی جمهوری اسلامی ملحق کنند.   

 

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶