به‌استقبال عید فطر ۱۴۳۵

در این مختصر به‌سه نکته در مورد تعیین روز عید فطر در سال جاری، نماز عید و فطریه اشاره می‌شود.

fetr87b

 

امسال چه روزی عید است؟
عید فطر اول ماه شوال است. هر طریقی که باعث اطمینان به حلول ماه شود قابل قبول است، چه رؤیت هلال، چه محاسبات ریاضی نجومی، به‌شرح زیر:
۱) امکان رؤیت هلال ماه شوال بر اساس محاسبات معتبر علمی در یکی از مناطق کره‌ی زمین با چشم غیرمسلح، و ۲) رؤیت هلال ماه با چشم غیرمسلح در محل سکونت یا در مناطقی از کره‌‌ی زمین که حداقل حدود یک ساعت شب مشترک با محل سکونت دارند برای احراز ماه جدید کافی است، یا ۳) سی روز از اول ماه رمضان گذشته باشد.
با توجه به این‌که ماه رمضان در سال جاری پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴ (۱۸ ژوئن ۲۰۱۵) آغاز شد، پنجشنبه ۲۵ تیر (۱۶ جولای) مصادف با ۲۹ ماه رمضان است. حوالی غروب پنجشنبه به‌بعد می‌توان مشخص کرد عید روز جمعه است یا شنبه. محاسبات نجومی (مركز تقويم مؤسسه‌ی ژئوفيزيك دانشگاه تهران) شنبه را اول شوال پیش‌بینی کرده‌اند. این محاسبه به‌شرطی ملاک عید قرار می‌گیرد که رؤیت هلال ماه در منطقه‌ی محل سکونت یا یکی از مناطق کره‌ی زمین که حدود یک ساعت شب مشترک با منطقه‌ی محل سکونت دارند با چشم غیرمسلح ممکن باشد. امکان رؤیت هلال ماه در اینجا قابل رصد کردن است. به‌مجرد احراز رؤیت هلال ماه شوال در همین وبسایت خبر حلول عید سعید فطر به اطلاع خواهد رسید، ان‌شاءالله.
نماز عید فطر
حضور در نماز عید فطر و قربان همانند نماز جمعه واجب تعیینی است، به‌شرطی که نماز در منطقه برگزار شود و مانعی از قبیل سوء استفاده‌ی ولایت جائر از حضور نماز‌گزاران در نماز در میان نباشد. در صورتی که به هر دلیلی موفق به برگزاری نماز عید به جماعت نشود، می‌توانند نماز را فرادی (بدون خطبه) برگزار کنند.
شرکت در مسجد محل برای ادای نماز عید پسندیده است. مناسب است مومنین همراه با همه اعضای خانواده خود با لباسی که در اعیاد به‌تن می‌کنند در این مراسم باشکوه مذهبی شرکت کنند. کودکان ونوجوانان را با فرهنگ عید دینی از جمله هدیه و عیدی شادمان کردن از اولویات چنین روزی است.
زمان نماز عید اول آفتاب و به‌ویژه بلند شدن آفتاب است. نماز عید فطر دو رکعت است مانند نماز صبح با این تفاوت که در رکعت اول بعد از سوره پنج تکبیر و بعد از هر تکبیر یک قنوت بگوید و با تکبیر دیگری به رکوع برود، و در رکعت دوم چهار تکبیر و قنوت بگوید و بعد از تکبیر پنجم به رکوع برود. در قنوت هر دعایی کافی است. بعد از نماز دو خطبه خوانده می‌شود مانند خطبه‌های نماز جمعه.
زکات فطر
پرداخت زکات فطر یا فطریه به افراد مستحق قبل از نماز عید واجب است. اگر فطریه قبل از نماز عید کنار گذاشته شود تا در نخستین فرصت ادا شود مجاز است. فطریه را نان‌آور خانواده به شرط توانایی مالی از جانب خود و تمام افراد تحت تکفلش می‌پردازد. مقدار زکات فطر برای هر نفر از اعضای خانواده حدود سه کیلو غذای متعارف در محل است. به‌این معنی که اگر در منطقه‌ای غذای متعارف از برنج، گوشت، گندم، حبوبات و سبزی تشکیل می‌شود، همه‌ی آنها را در محاسبه وارد کند، نه این‌که به محاسبه‌ی گندم یا برنج اکتفا کند، در حالی‌که غذای متعارف محلی هرگز نان خالی یا برنج خالی نیست! در محاسبه‌ی زکات فطر مناسب است به حداقل اکتفا نکرد و این صدقه‌ی واجب که بیمه‌ی سلامتی پرداخت کننده‌ی آن است را با همت عالی ادا کرد. اگر خود پرداخت کننده مستحقی را در خانواده، همسایه و محل خود سراغ ندارد، می‌تواند به مسجد محل یا افراد موثق وکالت دهد تا ایشان به مستحقین برسانند. در زکات و زکات فطره در زمان ما از هر حیث بین سید و غیر سید هیچ فرقی نیست. فقراء اعم از سادات و غیر‌سادات مانند هم می‌توانند از زکات و زکات فطره بهره‌مند شوند.

۲۴ تیر ۱۳۹۴