عنوان کتاب: ارتقای مرجعیت شیعه: بررسی انتقادی “ابتذال مرجعیت شیعه” اثر دکتر محسن کدیور

نویسنده: حسن علی‌پور وحید (متولد ۱۳۵۰)

ناشر: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، دفتر نشر معارف‏، قم

تاریخ انتشار: بهمن ۱۳۹۴

تعداد صفحات: ۲۰۸صفحه

مشخصات اصل کتاب این است: ابتذال مرجعیت شیعه: استیضاح مرجعیت مقام رهبری، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدعلی خامنه‌ای (اردیبهشت ۱۳۹۲، ویرایش چهارم: اردیبهشت ۱۳۹۴، ۳۱۴ صفحه؛ مجموعه‌ی افضل‌الجهاد: دفتر دوم). نقد فوق بیست و ششمین نقد منتشرشده بر کتاب ابتذال مرجعیت شیعه است. حسن علی‌پور وحید دوازدهمین منتقد این کتاب است. البته نقدهای گذشته بر ویرایشهای اول تا سوم این کتاب بوده‌اند. کتاب ارتقای مرجعیت شیعه نخستین کتاب در نقد ابتذال مرجعیت شیعه و نخستین نقد بر ویرایش چهارم آن است. انتشار نقد جدید به‌معنای ناکافی بودن نقدهای قبلی است.

کتاب ابتذال مرجعیت شیعه امکان انتشار کاغذی نداشته است. نقد آن البته در قالب کتاب کاغذی منتشر شده است. ناشر دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه‌هاست. معنای انتشار نقد توسط چنین ناشری مسئله دارشدن دانشجویان از کتاب ابتذال مرجعیت شیعه است. صرف بودجه و تدوین کتاب لازم است تا اثبات شود رهبر مرجع و مجتهد است. اما چه کسی قرار است چنین امر مهمی را به‌عهده گیرد؟ یکی از حقوق‌بگیران و کارمندان رهبری با صرف بیت‌المال استدلال می‌کند که شخص رهبر مرجع و مجتهد است. اگر متن کتاب در دسترس قرار گیرد برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد.

این ششمین کتاب مستقلی است که در نقد آراء کدیور منتشر می‌شود. از همین نویسنده و ناشر کتاب دیگری هم چند روز قبل در نقد آراء کلامی و فقهی کدیور منتشر شد، و ظاهرا کتاب جدیدی هم در راه است. این همه شتاب را باید به فال نیک گرفت. اقبال به آراء کدیور بالا گرفته، برای رفع شبهات! القاشده توسط وی سه کتاب نقد پی در پی لازم شده است. به نظر می‌رسد دفتر رهبری باید تدارک نقد دیگری ببیند، کتاب جدید کدیور در راه است و ظرف چند ماه آینده رو‌نمایی خواهد شد، انشاء‌الله.

 

 

گزارش خبرگزاری فارس، ۷ بهمن ۱۳۹۴

تحت عنوان «ارتقای مرجعیت شیعه»

نقد دیدگاه‌های محسن کدیور درباره مرجعیت کتاب شد

کتابی در نقد دیدگاه‌های محسن کدیور در زمینه مرجعیت رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان «ارتقای مرجعیت شیعه» به قلم حسن علی‌پور وحید منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «ارتقای مرجعیت شیعه» (بررسی انتقادی کتاب ابتذال مرجعیت شیعه اثر محسن کدیور) نوشته حسن علی پور وحید از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

پژوهش پیشِ رو، نقد و بررسی کتاب «ابتذال مرجعیت شیعه»، اثر محسن کدیور است. این نوشتار نخست در قالب سلسله مقالات در «جرس» انتشار یافت و بعداً در قالب کتاب الکترونیکی در فضای مجازی از سوی وب‏‌سایت رسمی نویسنده منتشر شد. نویسنده در این نوشتار می‌کوشد تا با ارائه برخی استنادها و استدلال‌ها، اجتهاد و مرجعیت آیت الله العظمی خامنه‌ای را نقد و نفی کند.

«ارتقای مرجعیت شیعه» در چهار بخش و سه پیوست سامان یافته است: بخش اول به کلیات و بیوگرافی کدیور می‏‌پردازد. بخش دوم، انگیزه‏‌های آفرینش «ابتذال مرجعیت شیعه» و عواملِ مؤثر بر متن را به اختصار می‏‌کاود. بخش سوم، مهم‏ترین اصول و شبهات حاکم بر نوشتار کدیور را گزارش و پاسخ می‏‌دهد. بخش چهارم نیز تراز کنونی فقاهت آیت‏‌الله العظمی سیدعلی خامنه‏‌ای و بُرد جهانی و ابعاد فرامذهبیِ مرجعیت ایشان را روایت می‏‌کند. روانشناسی ریزش در حوزه‌های علمیه، زخم‌هایی مثل خوره و تکرار تاریخ با دو نامه عناوین سه پیوست این کتاب هستند.

حسن علی پور وحید در بخشی از کتاب می‌نویسد: «نویسنده محترم «ابتذال» [محسن کدیور] هدف نوشتار را انتقاد از مرجعیت رهبر انقلاب اسلامی معرفی می‌کند؛ ولی بارها عدالت و صلاحیت بسیاری از مراجع و مجتهدان معاصر شیعه را نیز زیر سؤال می‌بَرد. هرچند کدیور رویکرد خود را تحقیق و تفقّه می‌خواند؛ ولی خواننده به راحتی انگیزه سیاسی نیرومند و مسلّطی را می‌یابد که در پسِ واژگان، سطرسطر و صفحه صفحه کتاب را مدیریت می‌کند و جریانی مصمم و خستگی ناپذیر می‌آفریند تا وثاقت و صلاحیت فقهی همه مراجع و فقهایی را که همراه و حامیِ نظام اسلامی هستند، مخدوش جلوه دهد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «دیالکتیک ذهنیِ مسلط بر «ابتذال مرجعیت شیعه» و نوشتار مکمّل و همزاد آن یعنی «استیضاح رهبری» در تعامل با عواملی چون «دشمنی» با نظام اسلامی به شدت تأثیر پذیرفته، تغییر و تحولات درونی آن، متأثر از مؤلفه‌هایی این چنین تعریف و تحلیل می‌شود. منطق، ذهن و زبانِ غالب بر متن «ابتذال مرجعیت شیعه» اتهام و انتقام نسبت به مرجعیت و مجتهدان شیعه را پی می‌گیرد. دشمنی آشکار با نظام اسلامی، پرده‌ای میان ذهن نویسنده و واقعیت می‌کشد و مانع از درک و دیدن حقایق می‌شود. از این رو، «ابتذال مرجعیت شیعه» به شدت فضای فیلترینگ را گذرانده و لجاجت و انکار واقعیت در شمار فیلترهای قدرتمندی است که بر سر راه یک یک گزاره‌ها نشسته و مانع از ورود و خروج آزاد اطلاعات و داده‌ها می‌شود.»

نویسنده بیان می‌کند: «منطق حاکم بر «ابتذال مرجعیت» محتوا را به گونه‌ای سامان می‌بخشد که خواننده باید از مفاهیم نهفته و لایه‌های میانی متن، به تفکر جهت دار و مدیریت شده از سوی محافل خاص برای مرجعیت شیعی هدایت شود. کتاب در فرجام خویش مدلی از مرجعیت را الگوسازی و به جامعه شیعی ارائه می‌دهد که قلّه آن آقای منتظری و برخی از منتقدان و معارضان نظام اسلامی است. خواننده با مرور متن، بارها این یافته را در ذهن و بر زبان خویش جاری می‌بیند که «عناصر و انگیزه های غیرمعرفتی، روزنه‌ها را بر ورود و خروج عوامل معرفت و فقاهت مسدود ساخته‌اند و سرنوشت استدلال‌ها و استنتاج‌ها را عواملی جز علم و معرفت تعیین می‌کند». «ابتذال مرجعیت شیعه» معرکه ای است برای تقویتِ نظریه معرفت شناسیِ «تأثیر ساحات غیرمعرفتی بر ساحت معرفت» و دست یازیدن مؤلفه‌های غیرمعرفت بر معرفت در یک متن به ظاهر علمی.

کتاب «ارتقای مرجعیت شیعه» در ۲۰۸ صفحه و تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۵۰۰ تومان از سوی دفتر نشر معارف عرضه شده است. این ناشر پیش از این کتاب «مکتب در فرآیند نواندیشی» (نقد دیدگاه‌های دکتر محسن کدیور در حوزه شیعه شناسی) را از همین نویسنده منتشر کرده است و تا پایان سال جاری کتاب «اسلام  رحمانی» را نیز منتشر می‌کند.

انتهای پیام/ک