چرا این همه شدت عمل با دراویش گنابادی؟

 

احکام صادره برای دراویش گنابادی حتی در عرف جمهوری اسلامی هم بسیار سنگین است، به عنوان نمونه مصطفی عبدی از مسئولان سایت مجذوبان نور به ۲۶ سال و سه ماه زندان تعزیری، دو سال تبعید به سیوسواران (در سیستان و بلوچستان)، ۲ سال محرومیت اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور، و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد! این حکم حتی مطابق قانون مجازات اسلامی هم غیرقانونی و نادرست است. فارغ از نقد حقوقی این احکام ظالمانه و غیرقانونی چرا با دراویش با چنین شدت عملی برخورد می شود؟

 دراویش نعمت اللهی پیروان شاه نعمت الله ولی عارف قرن هشتم هستند. شاخه گنابادی آن پیروان سلطان محمد علیشاه گنابادی آن (متوفی ۱۲۸۸ هجری شمسی) مهمترین و پرجمعیت ترین فرقه صوفیه در ایران معاصر محسوب می شوند، و در میان دراویش شیعه نزدیک ترین صوفیه در عالم اسلام به تعالیم تشیع اثنی عشری در نظر و عمل هستند. بجای خانقاه حسینه دارند، در أمور شرعیه اهل تقلید از مجتهد هستند، و از نواهی شرعیه که در برخی منتسبان به تصوف یافت می شوند مبرا می باشند. سلسله دراویش نعمت اللهی گنابادی از جمله رقبای قدر جمهوری اسلامی محسوب می شوند که به دلیل سلوک اخلاقی از مقبولیت اجتماعی هم برخوردارند.  

فقهای قشری میانه خوشی با صوفیه نداشته اند. در زمان قاجار منازعات فقیهان قشری و صوفیه گاه خونین بوده است. آقای خمینی به علت سوابق عرفانی اجازه نداد تا فقیهان قشری متعرض دراویش شوند. بعد از درگذشت وی مراجع صوفی ستیز موقعیت را مناسب یافته به تخریب حسینیه های دراویش نعمت اللهی گنابادی اقدام کردند. جمهوری اسلامی در زمان آقای خامنه ای با قشریون همراهی کرد. می توان گفت که بتدریج در این دوره دراویش به مهمترین رقیب جمهوری اسلامی بدل شدند.

فارغ از رقابت تاریخی دراویش و قشریون اهل ظاهر، و تشدید آن در دوران زمامداری آقای خامنه ای عامل سومی هم نباید از نظر دور داشت، و ان بینش سیاسی و آزادیخواهانه دکتر نورعلی تابنده قطب دراویش نعمت اللهی گنابادی از سال ۱۳۷۵ است. تابنده علاوه بر تحصیلات عرفانی  دارای دکترای حقوق از دانشگاه پاریس است، سوابق روشن مبارزاتی قبل از انقلاب دارد. او وکیل مدافع مرتضی پسندیده (برادر آقای خمینی) و جلال الدین طاهری (امام جمعه فقید أصفهان) بوده است. در دولت موفق مهندس مهدی بازرگان معاون وزارتخانه های ارشاد و دادگستری و ریاست سازمان حج را به تناوب عهده دار بوده است. بعد از آن از اعضای جمعیت دفاع آزادی و حاکمیت ملت ایران و یکی از ۹۰ نفری بود که نامه انتقادی به اکبر هاشمی رفسنجانی را امضا کرد و به خاطر آن هشت ماه به زندان افتاد. منکر ولایت فقیه است. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از مهدی کروبی حمایت کرد، و از منظر رهبر جمهوری اسلامی از أصحاب فتنه محسوب می شود.

اما عامل چهارم که به احتمال قوی مهمترین دلیل شدت عمل جمهوری اسلامی با دراویش مذکور است مربوط به تعیین جانشین برای قطب ۹۱ ساله دراویش نعمت اللهی گنابادی است. نورعلی تابنده متولد ۱۳۰۶ است. جمهوری اسلامی آرزوی بر کرسی نشاندن قطبی دست نشانده و حداقل منفعل و ساکت را به دراویش گنابادی را در سر می پروراند. بحران دروایش از بهمن ۱۳۹۶ با پست بازرسی گذاشتن برای منزل قطب دراویش شروع شد. نیروهای امنیتی می خواستند رفت و آمدهای دفتر قطب دروایش را کنترل کنند تا از انعقاد جلسات مشورتی روند تعیین جانشین قطب جلوگیری کنند. این محدودیت با مخالفت تابنده و حضور دروایش در صحنه مواجه شد. دروایش به گلستان هفتم آمدند تا از حقوق شهروندی قطبشان محافظت کنند. متاسفانه در مقاومت مدنی دراویش چند نفر از ماموران انتظامی و دراویش به شکل مشکوکی کشته شدند. نورعلی تابنده از ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ به شکل غیرقانونی در خانه خود محصور است.

جمهوری اسلامی قطب مستقل و آزاده ای مانند نورعلی تابنده را برنتابیده با حصر خانگی او و صدور احکام شداد و غلاظ در صدد نقره داغ کردن دراویش است تا جرأت ادامه دفاع از حقوق شهروندی قطبشان را نکنند و نظام بتواند با خیال راحت مهندسی انتخاب قطب آینده را عملی کند.        

مصاحبه علی خردپیر و بردیا گرشاسبی با

محسن کدیور و وحید بهشتی (فعال حقوق دراویش)

برنامه چشم‌انداز، تلویزیون ایران اینترنشنال، دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

دریافت فایل صوتی